ΟΔΗΓΙΕΣ

Οδηγίες για την υποβολή των άρθρων

Τα άρθρα θα πρέπει να είναι αδημοσίευτα και να μην ξεπερνούν τους 45000 χαρακτήρες (συμπεριλαμβανομένων των διαστημάτων).

Τα άρθρα, συνοδευμένα από μια περίληψη (1000 χαρακτήρων το ανώτερο συμπεριλαμβανομένων των διαστημάτων) και από βιογραφικό σημείωμα σε ξεχωριστό έγγραφο, θα πρέπει να αποσταλούν σε format doc ή docx, χωρίς το ονοματεπώνυμο του συγγραφέα στο σώμα του κειμένου, στο έγγραφο ή στο τίτλο του εγγράφου, στις 2 ηλεκτρονικές διευθύνσεις των υπευθύνων του Περιοδικού.

Τα άρθρα θα υποβληθούν σε αξιολόγηση ανωνύμως από την επιστημονική επιτροπή του Περιοδικού.

Η κοινοποίηση της δημοσίευσης των άρθρων θα γίνει γνωστή στους συγγραφείς 2 μήνες μετά την υποβολή.

Οδηγίες για την παρουσίαση των άρθρων

Παραπομπές μέσα στο κείμενο:

Όπως διαβάζουμε στον Byram (2008: 64-66)
(Pretceille 2007: 32-56)
(Heller 2007, Boyer 2008, Springer 2008)

Οι δείκτες των σημειώσεων μέσα στο κείμενο πρέπει να εμφανίζονται μετά από σημεία στίξεως, όπου αυτά υπάρχουν.

Τα διπλά εισαγωγικά («…») χρησιμοποιούνται μόνο για παραπομπές, πλήρεις ή μερικές.

Τα αποσιωπητικά δεν συμβολίζονται ποτέ με παραπάνω από τρεις τελείες (…).

Όταν οι παραπομπές ξεπερνούν τις τρεις σειρές κειμένου, πρέπει να γράφονται χωριστά, χωρίς εισαγωγικά, με μια κενή σειρά πάνω και κάτω από το κείμενο, με διαστήματα 1 εκ. δεξιά και αριστερά του κανονικού κειμένου και αναφορά στην πηγή.

Τα μονά εισαγωγικά (‘...’) μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να δηλώσουν μη κοινά αποδεκτή χρήση, ή αναφορά σε λέξη, έκφραση, κατάληξη κ.λπ. όπως π.χ. στις παρακάτω περικοπές:

“O συγγραφέας αρέσκεται στο να χρησιμοποιεί τη λέξη ‘μονοκουλτούρα’ για να υπονοήσει μια επιπρόσθετη σημασία…”
“Tο μόρφημα ‘υπερ’ μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να υποδηλώσει …”

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπογραμμίζονται λέξεις, φράσεις, προτάσεις ή παραδείγματα.

Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται στοιχεία με έντονη γραφή.

Τα έντονα στοιχεία χρησιμοποιούνται μόνο στους τίτλους ενοτήτων.

Τα πλάγια γράμματα μπορούν να υποδηλώσουν ορολογία/όρο ή έμφαση.

Βιβλιογραφικές αναφορές

Η βιβλιογραφία καταχωρίζεται στο τέλος πριν από τα Παραρτήματα. Η βιβλιογραφική καταχώριση έχει προεξοχή 0.5 εκ. Στις βιβλιογραφικές καταχωρίσεις δεν κεφαλαιοποιούνται οι κύριες λέξεις σε όλους τους τίτλους.

Οι βιβλιογραφικές αναφορές που γίνονται μέσα στο κείμενο -και μόνο αυτές- πρέπει να παρουσιάζονται κάτω από τον τίτλο Βιβλιογραφικές αναφορές. Οι καταχωρήσεις θα πρέπει να γίνονται πρώτα με αλφαβητική και κατόπιν με χρονολογική σειρά, σύμφωνα με το επώνυμο του/της συγγραφέα, σε περίπτωση πολλαπλών αναφορών στον/στην ίδιο/α συγγραφέα.

Όταν μία καταχώρηση αφορά σε περισσότερους από έναν συγγραφείς, τα αρχικά των ονομάτων όλων των συγγραφέων μετά τον πρώτο προηγούνται των επιθέτων τους. Περισσότερα του ενός αρχικά ονομάτων χωρίζονται με τελείες χωρίς διάστημα μεταξύ τους. Ενδεικτικά ακολουθούν παραδείγματα:

Συμεωνίδου-Χριστίδου Τ. (1998). Εισαγωγή στη σημασιολογία, Θεσσαλονίκη: University Studio Press.

De Carlo M. (1999). L’interculturel, Paris: Clé International.

Groux D. και L. Porcher (2002). L’altérité, Paris: L’Harmattan.

Byram M.S. (2008). “Education for intercultural citizenship: language teaching and education for citizenship - in Europe and beyond”. In S. Doff, W. Hullen, F. Klippel (eds), Visions of Language in Education. Visionen der Bildung durch Sprachen. Berlin: Langenscheidt, 65-75.

Hakuta K. (1975). Becoming bilingual at age 5: The story of Urguisu. Αδημοσίευτη διδακτορική διατριβή, Harvard: Πανεπιστήμιο Harvard.

Heller M. (2007). “Distributed knowledge, distributed power: a sociolinguistics of structuration”. In Text and Talk 27:5, 617-638.

Οι ηλεκτρονικές πηγές (Βάσεις δεδομένων, επιστημονικά περιοδικά στο διαδίκτυο, δικτυακοί τόποι ή σελίδες, ηλεκτρονικές εφημερίδες, δικτυακές ομάδες συζητήσεων) καταχωρούνται ως εξής:

Boyer H. (2006). “Le nationalisme linguistique: une option interventionniste face aux conceptions libérales du marché des langues”, In Noves SL, tardor-hivern, Barcelona, Secretaría de Política lingüística, Generalitat de Catalunya. http://www.gencat.net/presidencia/llencat/noves